20 maja 2015 Aktualności

Komunikat Komisji Europejskiej ws. płacy minimalnej

Komisja Europejska zdecydowała o rozpoczęciu procedury w sprawie płacy minimalnej w Niemczech. Sprawa dotyczy niemieckich przepisów, które uderzają między innymi w polskich przewoźników. Bruksela wysłała do Berlina pierwsze pisemne upomnienie.

Niemcy mają dwa miesiące na dostosowanie się do unijnych wymagań. Jeżeli zignorują decyzję Komisji, to sprawa może zakończyć się dla Berlina pozwem do unijnego Trybunału i wysokimi karami finansowymi.

Dnia 19 maja 2015 roku, Komisja Europejska zadecydowała o wszczęciu przeciwko Niemcom procedury w sprawie naruszenia traktatu w zakresie zastosowania stawki minimalnej w sektorze transportu. W wyniku wymiany informacji z niemieckimi władzami i prawnej oceny niemieckich działań Komisja wysłała pismo z formalnym stanowiskiem. Stanowi to pierwszy krok w procedurze naruszenia Traktatu stowarzyszeniowego. Komisja uważa, że zastosowanie stawki minimalnej dla wszystkich operacji transportowych, które dotyczą terytorium Niemiec, ogranicza w dyskryminujący sposób wolność do świadczenia usług i swobodny przepływ towarów.

Zastrzeżenie KE dotyczy jednoznacznie przewozów tranzytowych przez terytorium Niemiec. W sprawie przewozów dwustronnych stanowisko KE nie jest tak jednoznaczne i trzeba jeszcze chwile poczekać na wymianę opinii w tej sprawie pomiędzy Niemcami a KE. Stanowisko Komisji wskazuje jednak, że nie można stwarzać nieproporcjonalnych barier administracyjnych, naruszających właściwe funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

Pełne stanowisko KE w załączeniu:

 

Komunikat KE ws. MILoG

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>