Przewozy międzynarodowe

Polska zawarła umowy dwustronne o międzynarodowych przewozach drogowych z następującymi państwami: Albanią, Armenią, Białorusią, Jugosławią, Irakiem, Iranem, Jordanią, Kazachstanem, Kirgizją, Macedonią, Mołdawią, Rosją, Syrią, Tunezją, Turcją, Ukrainą oraz Uzbekistanem. Teksty wyżej wymienionych umów zostały opublikowane w Monitorze Polskim.

Umowy o międzynarodowych przewozach drogowych regulują zasady wykonywania przewozów osób i rzeczy między państwami – stronami umowy, w tranzycie przez ich terytoria oraz między jednym z umawiających się państw a państwem trzecim.

Każda z umów przewiduje powołanie dwustronnej Komisji Mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych. Posiedzenia Komisji Mieszanych odbywają się na prośbę zainteresowanych stron, na przemian na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i terytorium drugiej umawiającej się strony.

Z każdego posiedzenia Komisji Mieszanej sporządzany jest Protokół, który zawiera ustalenia podjęte przez Komisję Mieszaną.

Informacji dotyczących zasad wykonywania przewozów drogowych do poszczególnych państw, udziela Biuro ds. Transportu Międzynarodowego w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.

Biuro to wydaje zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencje na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych, zezwolenia zagraniczne, zaświadczenia na przewozy na potrzeby własne i inne dokumenty niezbędne przy wykonywaniu międzynarodowego transportu drogowego.

 

Informacja Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>