9 lutego 2017 Aktualności

Wewnętrzna konkurencja rośnie w siłę – po Polsce jeździ już, co najmniej 2,5 mln pojazdów ciężarowych.

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego przygotował raport „Branża motoryzacyjna 2016″ na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Liczbę pojazdów ciężarowych (dostawczych, specjalnych, ciężarowych, ciągników drogowych, w tym siodłowych) obliczono na 2 mln 598,1 tys., czyli o 2 proc. więcej niż w 2014 roku.

Największą ilość na polskich drogach stanowią lekkie samochody dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jest ich – 1 mln 972,8 tys. niestety – cała ta flota nie jest najnowsza. Prawie 49 proc. tych pojazdów ma ponad jedenaście lat. Pojazdów najnowszych tzn. liczących sobie do 4 lat jest tylko 13 proc. Najwięcej zarejestrowanych samochodów tej wielkości jest w województwach mazowieckim, wielkopolskim i śląskim, zaś najmniej w  opolskim, lubuskim i podlaskim.

Samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony jeździ po Polsce, co najmniej 625,3 tys., przy czym najwięcej (37 proc.) zarejestrowanych pojazdów to samochody liczące sobie od 11 do 20 lat, pojazdów w grupie od 5 do 10 lat jest 27 proc., a najstarszych (ponad 20 lat) – 19 proc. oznacza to, że pojazdów najmłodszych tzn. do 5 lat jest tylko 17 proc. Najwięcej cięższych samochodów zarejestrowano w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i śląskim, zaś najmniej w województwach: opolskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim.

Ta potężna flota najcięższych pojazdów jest wykorzystywana w 30 proc do transportu międzynarodowego, w którym regularne przewozy, na podstawie uzyskanych uprawnień, wykonuje już prawie 205 tys. pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>