24 września 2017 Aktualności

Polsko-rosyjskie rozmowy w sprawie transportu drogowego

W dniach 19-20 września br. w Moskwie odbyło się posiedzenie polsko – rosyjskiej komisji mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych. Posiedzenie zostało zwołane na wniosek strony rosyjskiej o przydzielenie dodatkowej puli zezwoleń dla przewoźników rosyjskich. W toku uzgodnień przyjęto, że kontyngent zezwoleń na 2017 rok zostanie uzupełniony dodatkowymi zezwoleniami w ilości:

  • 20 000 zezwoleń ogólnych – dla przewoźników rosyjskich;
  • 9 500 zezwoleń na przewozy do/z krajów trzecich   – dla przewoźników polskich.

Zezwolenia mają zostać przekazane do dnia 01 października br. Delegacje uzgodniły, że ostateczny kontyngent na 2017 rok będzie uzgadniany na kolejnym posiedzeniu komisji, które ma się odbyć w Warszawie nie później niż 15 października 2017 r.

W czasie negocjacji zostały podjęte decyzje dotyczące normalizacji zasad i procedur wjazdu na terytorium FR co powinno ułatwić realizację przewozów na tym kierunku. Jednak OZPTD z niepokojem obserwuje jak kolejne decyzje zwiększające kontyngent dla strony rosyjskiej przyczyniają się do umacniania pozycji przewoźników rosyjskich w przewozach w relacji Rosja – Unia Europejska, wypierając tym samym z tego rynku przewoźników polskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>