17 listopada 2014 Aktualności

Zatrudniasz kierowcę z innego kraju niż UE, sprawdź dokumentację

Zatrudniasz kierowcę z innego kraju niż UE, sprawdź dokumentację

Uwaga Przewoźnicy, którzy zatrudniają kierowców z krajów trzecich, innych krajów niż Unia Europejska.

W dniu wczorajszym zgłosił się do nas jeden z liczących się na rynku europejskim Przewoźnik z Południowo-Wschodniej części Polski (ponad 100 ciężarówek) z prośbą o pomoc i wstawienie się w jego sprawie przed Policją w Austrii na stacji kontrolnej w AT-Kundl.

Jedna z ciężarówek, kierowana przez zatrudnionego kierowcę z Ukrainy została zatrzymana i poddana szczegółowej kontroli. Ciężarówka przeszła pozytywnie wszystkie punkty kontroli: waga, czas pracy, stan techniczny, zabezpieczenie towaru, dokumentacja ciężarówki i załadunku – wszystko było w porządku oprócz jednej rzeczy – kierowca posiadał prawo jazdy ukraińskie w którym nie były wpisane wymogi Unii Europejskiej 2003/59/EC.

Policjant przedstawił nam bardzo szczegółowo stan rzeczy:

kierowca pochodzący z innego kraju jak Unia Europejska nic nie może za to że nie ma prawa jazdy według przepisów Unii, jednak pracodawca powinien zadbać o to aby kierowca ten otrzymał odpowiednie przeszkolenie podstawowe, kwalifikujące go do prowadzenia pojazdu według wymogów Unijnych, jak też kierowca musi przechodzić przeszkolenia terminowe, które muszą być odpowiednio naniesione do prawa jazdy lub na tzw. różową kartkę wydawaną przez państwowy Urząd w Polsce. Mandat 150,-€ i kierowca może jechać dalej do czasu kolejnej kontroli.
 
Nie tylko policja na terenie Tyrolu kontroluje powyższe wpisy. Spotkaliśmy się też z wymogami udokumentowania w ciągu 6 miesięcy przed Sądem Administracyjnym w Austrii, że kierowca przeszedł odpowiednie przeszkolenie zabezpieczenia towaru. Był to wymóg w decyzji Sądu Administracyjnego na skutek kontroli i stwierdzenia złego zabezpieczenia towaru. Mandat 1.200,-€ i nakaz szkolenia zabezpieczenia towaru dla kierowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>