PWPW wydaje karty 2 generacji do tachografów inteligentnych

14.06.2019

15 czerwca br. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych rozpocznie wydawanie nowych kart 2. generacji do tachografów inteligentnych - kart kierowcy, kart przedsiębiorstwa oraz kart kontrolnych. W obrocie, od 29 kwietnia br., są już nowe karty warsztatowe. Do tej pory PWPW wydała ich już 400. PWPW - jako producent kart i dostawca systemu teleinformatycznego do obsługi kart tachografów cyfrowych – jest odpowiedzialna za kluczowe elementy całego systemu w kraju.

Wprowadzenie nowych kart 2. generacji nie powoduje konieczności wymiany dotychczasowych kartpierwszej generacji. Ich posiadacze mogą z nich korzystać do końca ich daty ważności lub do czasu ichwymiany. Zmieniły się jedynie terminy ważności poszczególnych kart. Od teraz karta kierowcy orazkarta przedsiębiorcy ważna jest 5 lat, karta kontrolna 2 lata, a karta warsztatowa – rok.

Nowe prawo

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej wszystkie pojazdy rejestrowane od 15 czerwca 2019 r. powinnybyć wyposażone w inteligentny tachograf, co oznacza, że państwa członkowskie mają obowiązekwydawania od tego dnia kart. 2 generacji do tachografów cyfrowych.

Dotychczasowe tachografy cyfrowe i tachografy inteligentne będą wykorzystywane równolegle przez 15 lat. W tym celu urządzenia rejestrujące i systemem tachografów cyfrowych pierwszej i drugiejgeneracji będą ze sobą w pełni współpracować (zapewniona została interoperacyjność między tymisystemami).

Inteligentne tachografy - jakie wprowadzają zmiany?

Inteligentne tachografy posiadają nowe klucze kryptograficzne i zabezpieczenia danych w mikroprocesorze na kartach.

Co istotne, wyposażone są także w moduł GNSS odpowiadający za rejestrację w tachografie lokalizacji pojazdu podczas rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz co 3 godziny w trakcie jazdy. Moduł będzie również służył jako drugi sygnał ruchu w celu ograniczenia manipulacji.

Dodatkowo, wprowadzono moduł DSRC odpowiadający za zdalny odczyt danych przez służbykontrolne, a także moduł umożliwiający służbom kontrolnym zdalny odczyt z tachografu informacji wskazujących na manipulacje oraz moduł ITS do komunikacji z inteligentnymi systemami transportowymi.

Należy jednak pamiętać, że karty kierowcy, kontrolna oraz przedsiębiorstw 1. generacji zachowują jedynie swoją dotychczasową funkcjonalność, ale nie realizują nowych funkcjonalnościwprowadzonych przez tachografy inteligentne. Jedynie karty warsztatowe 2. generacji w pełni współpracują z dotychczas instalowanymi w pojazdach tachografami cyfrowymi i tachografamiinteligentnymi. Tak więc każdy serwis tachografów, który będzie planował kalibrację tachografówinteligentnych, musi posiadać karty warsztatowe 2-generacji.

PWPW S.A. dla użytkowników kart do tachografów udostępnia infolinię. Informacji na tematnowych tachografów oraz nowych kart zasięgnąć można pod numerem tel. 22332 92 90(poniedziałek – piątek, 7:00 – 16:30) oraz drogą elektroniczną, kierując pytania na adres email:tachograf@pwpw.pl.

OZPTD ul. Żelazna 59/132
00-848 Warszawa

tel: 22. 628 80 18

NIP: 898-18-66-268
Regon: 932074327
Konto bankowe: ING Bank
30 1050 1562 1000 0090 3037 7874
Informacje o OZPTD