11 września 2014 Pisma inne

Propozycja resortu dotycząca zmiany ustawy o czasie pracy kierowców

W dniu 9 września 2014 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Rządu i organizacji przewoźników w tym przedstawicieli ZG OZPTD Piotra Litwińskiego i Andrzeja Olechnickiego w sprawie propozycji resortu dotyczącej zmiany ustawy o czasie pracy kierowców.

Resort przygotował dwa projekty zmiany przedmiotowej ustawy w związku z uchwałą siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 2014 r., wskazującej na obowiązek wypłacania ryczałtu za nocleg w przypadku gdy kierowca nocuje/odpoczywa w kabinie pojazdu samochodowego.

Pierwszy projekt zmierza do ustanowienia w przepisach ustawy o czasie pracy kierowców odrębnych dla zawodu kierowcy zasad wypłacania należności w czasie podróży służbowej. Odpowiednio nowe rozporządzenie określałoby szczegółowe zasady i stawki wypłacanych należności.

W drugim projekcie zaproponowano żeby w związku z podróżą służbową wypłacać kierowcy specjalny dodatek (dodatek za rozłąkę). W tym przypadku nie przysługiwałaby kierowcy dieta i ryczałt za nocleg.

Dyskusja rozpoczęta na spotkaniu będzie kontynuowana dlatego w tym momencie przekazuję wszystkim zainteresowanym i chętnym do zabrania głosu w tej dyskusji projekty przedmiotowych ustaw z uprzejmą prośbą o kierowanie swoich głosów i opinii do Biura OZPTD w Warszawie do dnia 20 września br. na adres biuro@ozptd.pl

 

Projekt rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących kierowcy z tytułu podróży służbowej (plik docx) Projekt „Ustawa o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców” (plik docx) Projekt „Ustawa o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców” (plik docx)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>