Francja wprowadza przepisy o płacy minimalnej

20.02.2015

Pakiet reform został przedwczoraj przeforsowany przez francuski rząd w Zgromadzeniu Narodowym bez głosowania, czego skutkiem był wniosek opozycji o wotum nieufności. Teraz trafi do Senatu. W związku z odrzuceniem wotum nieufności kontrowersyjny projekt ustawy nie powróci już do Zgromadzenia Narodowego. Nie będzie potrzebne drugie czytanie w  niższej izbie parlamentu, a więc nowe przepisy, w tym wprowadzające minimalną płacę dla zagranicznych kierowców ciężarówek, będą mogły zostać wprowadzone we Francji dużo szybciej, niż przewidywano.

Komentatorzy podkreślają, że jeżeli projekt tej kontrowersyjnej ustawy byłby rozpatrywany przez francuski parlament w ramach normalnej procedury, trwałoby to prawdopodobnie prawie rok. Prezydent Francois Hollande wyjaśnił jednak, że Francja nie może tak długo czekać na wprowadzenie niezbędnych jego zdaniem reform gospodarczych.

Część projektu ustawy, która dotyczy płac zagranicznych kierowców ciężarówek, jest na razie bardzo nieprecyzyjna. Obserwatorzy sugerują, że to celowy zabieg. Władze w Paryżu chcą prawdopodobnie zobaczyć, jak do niedawnego wprowadzenia podobnych przepisów w Niemczech ustosunkuje się Komisja Europejska. Dopiero wtedy ustalone zostaną szczegóły, które pojawią się w dekrecie aplikacyjnym.Chcą uspokoić francuskich związkowców

 Dyspozycje dotyczące zagranicznych kierowców ciężarówek zostały w ostatniej chwili dodane przez rząd w formie poprawki do tekstu, by - jak sugeruje wielu komentatorów - uspokoić francuskich związkowców, którzy grożą blokowaniem dróg w całym kraju.

 Nowe dyspozycje w sprawie płacy minimalnej, która we Francji wynosi ponad 9,61 euro brutto za godzinę, mają dotyczyć zagranicznych - w tym polskich - kierowców ciężarówek, głównie w przypadku kabotażu, tzn. sytuacji, kiedy załadunek i rozładunek transportowanego towaru odbywają się we Francji.

OZPTD ul. Żelazna 59/132
00-848 Warszawa

tel: 22. 628 80 18

NIP: 898-18-66-268
Regon: 932074327
Konto bankowe: ING Bank
30 1050 1562 1000 0090 3037 7874
Informacje o OZPTD